Zadzwoń do nas
728 900 102

Bóle głowy i szyi, co mogą oznaczać?

Ból głowy to niemalże nieodłączny towarzysz naszego życia. Jego przyczyną może być zmęczenie oczu, zmiany pogodowe, zapalenie zatok, stres. Zdarza się jednak, że ból głowy jest efektem poważnych chorób lub patologicznych zmian zachodzących w organizmie. Przykładem szyjnopochodny ból głowy.

Gdy boli potylica…

Kiedy bólowi głowy towarzyszy ból karku najczęściej tłumaczymy go sobie niewłaściwą pozycją podczas snu, długą pracą przy komputerze, przeciążeniem. Ale gdy ból utrzymuje się kilka dni czy tygodni lub nawraca, czas wybrać się do specjalisty i upewnić się, czy jego przyczyną nie są zmiany odcinka szyjnego kręgosłupa

 

Szyjnopochodny ból głowy może być objawem zmian zwyrodnieniowych, urazów lub stanów zapalnych. Najczęściej jest on zlokalizowany w obrębie potylicy, ale może promieniować również na boczną powierzchnię szyi, żuchwę, barki i ramiona. Co ważne, bóle mogą się pojawiać w miejscu stosunkowo odległym od jego źródła, a zatem w okolicach oka i u nasady nosa, co mylnie może przypominać objawy zapalenia zatok. Czas jego trwania bywa różny. Czasem utrzymuje się kilka godzin, a czasem potrafi dokuczać całymi tygodniami. Bóle nasilają się najczęściej wówczas, gdy śpimy w niewygodnej pozycji czy długo siedzimy, bo np. pracujemy przy komputerze. Czynnikami potęgującymi ból może być również stres, niewłaściwa dieta i miesiączka.

Walcz z przyczyną

Najczęstszą przyczyną bólu głowy w okolicach potylicy są problemy z kręgosłupem. Mogą mieć one związek z urazami, np. powstałymi podczas wypadku, skrzywieniami i innymi zmianami zachodzącymi w częściach kostnych kręgosłupa oraz uciskiem na nerwy. W takiej sytuacji koniecznej jest udanie się do specjalisty, który postawi diagnozę i dobierze odpowiednią terapię.

Zadbaj o swoje rusztowanie

Oczywiście, nie można zapominać o działaniach profilaktycznych. Jak najlepiej zadbać o swoje rusztowanie? Jest kilka prostych i sprawdzonych sposobów:

 


Copyright © 2013 by Medikool.
Wszystkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: www.wizja.net
OK, zamknij